V dňoch od 15. do 19. januára 2024, sme pre žiakov 7., 8, a 9. ročníka zorganizovali lyžiarsky výcvik v stredisku Stred Európy na Krahuliach pri Kremnici. Výcviku sa zúčastnilo 28 žiakov a traja pedagógovia. Výcvik prebiehal v stredisku na dobre upravených svahoch. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín, v prvej boli začiatočníci a začínajúci lyžiari, druhú tvorili pokročilí lyžiari, 4 žiaci sa zúčastnili kurzu ako nelyžujúci. Lyžovali sme sa každý deň a to dvojfázovo - dopoludnia a popoludní. V stredu popoludní sme mali bezpečnostnú prestávku a žiaci absolvovali výlet do Kremnice. Podvečer prebiehala teoretická časť kurzu, zameraná na teóriu lyžovania s premietaním inštruktážnych videí. Po nej sme pre žiakov organizovali spoločenské večierky s hrami s hudbou a spoločným posedením. Pri nich žiaci plnili rôzne úlohy, skladali básničky a pesničky s tematikou lyžiarskeho výcviku a boli skvele kreatívni. Spoločne sme si užili veľa zábavy. Všetci žiaci úspešne absolvovali LV - začiatočníci sa naučili bezpečne zlyžovať svah v prívrate a pokročilí lyžiari si zdokonalili svoju karvingovú techniku lyžovania.
Novinky
Lyžiarsky výcvik žiakov 7. - 9. triedy
Všetkovedko - výsledky
Desať žiakov z 1. - 4. triedy sa na začiatku decembra zúčastnilo slovenskej korešpondenčnej súťaže Všetkovedko. Traja z nich sa môžu pýšiť titulo Všetkovedko - Matúš Fereje, Charlotte Šmýkalová (obaja 1. tr.) a Barbora Kalafutová (2. tr.), ktorá dosiahla najlepší výsledok pri porovnaní v kategóriách a stala sa Všetkovedkom školy. Podrobnejšie výsledky si prečítate v časti Olympiády a súťaže.
ŠKD - Výroba kŕmidiel pre vtáčiky
V školskom klube sa snažíme viesť našich žiakov k starostlivosti o zvieratá v zime. Zhotovili sme preto zaujímavé a originálne kŕmidlá pre vtáčiky, ktoré sme vyrobili z rôzneho recyklovaného plastu ale aj dreva. V jedno popoludnie sme ich spolu s deťmi umiestnili na stromy, nasypali sme do nich krmivo a vtáčiky môžu mať hostinu. Veľmi nás teší, že sme vtáčikom pomohli v zime prekonať hlad. Pri prechádzke v areáli školy tak môžeme pozorovať, ako vtáčiky našu snahu ocenili a či si pochutili. Pozrite si fotografie v albume ŠKD - Výroba kŕmidiel pre vtáčiky. (P. Bartová, A.Oravcová)
2
Komparo 8, 9 - výsledky
V novembri 2023 prebehlo dobrovoľné testovanie žiakov 8. a 9. ročníka Komparo. V týchto dňoch dostali žiaci i škola podrobné výsledky testovania. Uvádzame ich v časti Externé merania.
Biologická olympiáda - školské kolo
Dňa 11. 1. 2024 sa naši žiaci z 8. - 9. ročníka zúčastnili školského kola Biologickej olympiády kategórie C – teoretická časť, úspešne postúpili do okresného kola Jakub Hruboš z 8. triedy a Linda Murtiniová z 9. triedy. (E. Ščipáková)
Lyžiarsky výcvik
Prišla zima a s ňou aj možnosť uskutočniť lyžiarsky výcvik žiakov 7. - 9. ročníka. Základy lyžovania sa 28 našich žiakov učí od 15. - 19. januára 2024 v lyžiarskom stredisku SKI Krahule. Ako to ide tým, ktorí stoja na lyžiach prvý raz, i tým pokročilejším, si môžete pozrieť vo fotoalbume Lyžiarsky výcvik.
3
Koledy a adventné piesne - vianočný koncert
V predvianočnom čase nás potešil koncert, v ktorom zazneli piesne typické pre adventný čas – vianočné piesne a koledy z rôznych krajín Európy. Na koncertnú sieň sa vo štvrtok 14. 12. 2023 zmenil kostol Najsvätejšej trojice v Bystričanoch, ktorý zaplnili nielen žiaci základnej školy, ale aj občania obce. V sólových vystúpeniach i duetách sme počuli umelcov v sólových vystúpeniach i v duetách interpretovať najznámejšie vianočné piesne spolu so zaujímavými informáciami o okolnostiach ich vzniku. Diváci dostali dokonca možnosť doplniť sólový spev zborovým v anglickej piesni Deck the halls. Vianočný koncert.
Škola s dobrým srdcom
Adventné čítanie pri kozube
„Deti sú živá správa, ktorú pošleme do časov, ktoré neuvidíme.“ (JFK)
Obdobie adventu sa spája s čakaním. Dospelí čakajú na čarovný moment pokoja, ticha, vzájomného porozumenia a lásky, deti očakávajú príchod Ježiška, ktorý ich obdaruje darčekmi a ľudia majú v tomto čase k sebe akosi bližšie.
V predvianočnom období sme žiakom našej školy spríjemňovali nielen čakanie na Vianoce, ale formovali sme ich emocionálne a morálne čítaním krátkych zimných príbehov počas prestávok. Do adventného čítania sa zapojili viacerí učitelia Mgr. K. Šteiner (Bacily na cestách), PaedDr. I. Plachá (O kráse pod povrchom), Mgr. E. Mendelová (Ľadová víla), Ing. O. Kaňová (Ako macko nemohol zaspať), KIKSO (Vodník Viliam a Vianoce), Mgr. Z. Horniaková (Mráz).
Čítaním pri kozube sa prihovárali najmä žiakom prvého stupňa, u ktorých bola čitateľská aktivita organizovaná školskou knižnicou prijatá s pozitívnym ohlasom. I vďaka nej sa potvrdilo, že je dôležité dávať knihy všetkým a rozprávky najmä deťom, pretože ich čaro spočíva v tom, že dokážu v dieťati vychovať ľudskosť, naučiť ich zvláštnej schopnosti trápiť sa pre cudzie nešťastie, tešiť sa z radosti iných či prežívať cudzí osud ako svoj. Pozrite si fotografie v albume Adventné čítanie. (Z. Horniaková)
14
Živá kniha
Otvor knihu a nechaj ju rozprávať!
Živá kniha Helena Kmeťová
Školská knižnica v predvianočnom čase využila inovatívnu metódu živej knižnice a sprostredkovala žiakom deviateho ročníka stretnutie so živou knihou – p. Helenou Kmeťovou.
Živá knižnica je metóda, ktorá ponúka žiakom možnosť osobne sa rozprávať s cudzím človekom, ktorý prináša svoj životný príbeh a ozvláštňuje svojou prítomnosťou a rečníckym talentom umelecký zážitok. Živá, otvorená kniha Helena Kmeťová dlhé roky pôsobila ako vychovávateľka v miestnej škole, viedla divadelný krúžok a do pamätí občanov Bystričian sa zapísala ako niekoľkoročná kronikárka, ktorá zriadila pamätnú izbu. Ako osoba, ktorá svojou dlhoročnou činnosťou obohacovala a inšpirovala miestnu komunitu, bola ocenená Bystričianskym štvorlístkom.
Pri stretnutí so žiakmi sa vo svojom rozprávaní tematicky zamerala na zvyky, tradície (najmä predvianočné, vianočné) a ich miesto v živote dvoch generácií – generácie X (zastúpenej p. Kmeťovou) a generácie Z (reprezentovanej žiakmi školy). Jedinečné pri živých knihách je, že sa ich môžeme pýtať a nechať ich bezprostredne reagovať. Aj vďaka rozprávaniu a opisovaniu tradícií generácie X mohli žiaci prežiť emócie intenzívnejšie a zároveň nechali postoje svojich predkov preniknúť do svojho vedomia hlbšie. Autentickým zážitkom pre žiakov bola možnosť v závere stretnutia si zaspievať so živou knihou tradičnú pieseň. (Z. Horniaková)
7
Aj strašidlá sú kamoši
Strašidlá, bosorky či iné mátohy sa v mesiaci november vkrádajú do našich životov viac ako inokedy. Deti si pripravujú svetlonosov a chtiac-nechtiac prichádzajú do kontaktu so strašidelnými bytosťami v rozprávkach, filmových príbehoch či prostredníctvom rozprávaní dospelých.
Školská knižnica predstavila žiakom z ŠKD sériu kníh, vďaka ktorým sa strašidiel netreba báť. Pani knihovníčka im prečítala niekoľko láskavo-strašidelných príbehov, v ktorých sa zo strašidiel stali zábavní priatelia detí. Tie svoje veselé predstavy o strašidlách z vypočutých príbehov zhmotnili v podobe úprimných kresieb. (Z. Horniaková)
Olympiáda zo slovenského jazyka - okresné kolo
V októbri 2023 sa vybraní žiaci deviateho ročníka zapojili do školského kola olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré sa i v tomto školskom roku uskutočnilo v online priestore. Najvyšší počet bodov v školskom kole dosiahla žiačka Eliška Plevková (9. trieda), ktorá tak dostala možnosť reprezentovať našu školu v okresnom kole. V ňom žiaci preukázali jazykové vedomosti a zručnosti v troch častiach – gramatický test, transformácia textu a rečnícky prejav na zadanú tému. Naša žiačka Eliška Plevková sa ako úspešná riešiteľka umiestnila v okresnom kole v Prievidzi na 10. mieste (z 25 súťažiacich). (Z. Horniaková)
Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice
Dieťa nemusí vedieť čítať na to, aby milovalo knihy. No ak sa naučí čítať, bude to láska na celý život.
Hoci naši prváčikovia sa v októbri ešte len prelúskavali prvými stránkami školského šlabikára a zväčša nevedeli čítať, dokázali miestnej knižnej víle, že sa vedia ku knižkám pekne, s úctou správať a vážiť si ich. A pokúšali sa to naučiť aj neposlušného žiaka KIKSA, ktorý im nepozvane vtrhol do triedy a narobil tam s knižkami riadnu galibu. Najskôr do rozprávkovej knižky odložil salámu z desiatej a prilepil k nej žuvačku, aby sa mohol najesť. Po jedení bez hanby bral žiakom peračníky, aby si mohol počmárať v knižke. A keď ho to už nezaujímalo, našiel si inú zábavku - vytrhával z knižky obrázky a rozdávať ich deťom ako maľovánky. Nevhodné Kiksove správanie, našťastie, zastavila knižná víla, ktorá nečakane vošla do triedy hľadajúc stratenú rozprávkovú knihu. Kikso bol nútený nielen triedu, ale i celú školu opustiť.
Prváčikovia nahlásili víle všetky bláznovstvá, ktorých sa neposlušný žiak Kikso na knižke dopustil a presvedčili ju tak, že si zaslúžia vojsť do klenotnice školských kníh. Víla deti s radosťou privítala v školskej knižnici, vysvetlila im, ako v nej knižky oddychujú, kým čakajú na svojho čitateľa. Za odmenu boli pasovaní za čitateľov školskej knižnice a obdarovaní čitateľským preukazom. Na záver si spoločne prečítali naozaj napínavý príbeh o Wizzovi z knižky Neotváraj túto knihu.
Pozrite si fotografie v albume Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice. (Z. Horniaková)
19